Nie będzie zgody na to, żeby w TVP obrażać uczucia, bardzo jeszcze gorące i bardzo nabrzmiałe, rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - tak szef TVP Jacek Kurski odpowiedział w środę przed sejmową komisją kultury na pytanie o zdjęcie z anteny w ubiegłym tygodniu programu "Pegaz".
Głaz z tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego jest nielegalny, zostanie przeprowadzona kontrola - poinformowała we wtorek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tablicę odsłonięto w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
We wtorek marszałek Marek Kuchciński otworzył w Sejmie wystawę "Portrety smoleńskie". Z kolei od czwartku specjalną wystawę poświęconą ofiarom katastrofy będzie można obejrzeć w siedzibie resortu spraw zagranicznych.
Władysław Stasiak i Aleksander Szczygło byli przekonani o znaczeniu pracy dla państwa, obaj należeli do najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia tablic upamiętniających dwóch szefów Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Katastrofa, do której doszło sześć lat temu, ta wielka narodowa tragedia, powinna nas wszystkich łączyć - powiedział w Chicago wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Przedstawiciel rządu RP wziął udział w polonijnych uroczystościach upamiętniających 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W najbliższych tygodniach powołamy komitet budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary.
Polacy na Ukrainie oddali w niedzielę hołd pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz uczcili ofiary katastrofy samolotu Tu-154M, w której sześć lat temu w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.
Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w niedzielę wieczorem w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie. We mszy, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i ministrowie.
W niedzielę, w całym kraju, uczczono 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda apelował o wzajemne wybaczenie, które - jego zdaniem - jest Polsce niezbędne. Wybaczmy sobie niepotrzebne, niesprawiedliwe słowa, gorszące zachowania, momenty poniżenia - mówił prezydent. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i wymierzeniu kary.