Imię Zofii Klimondy będzie nosił skwer na katowickim Osiedlu Paderewskiego. Miejscy radni uczcili w ten sposób w środę jedną z trójki nastolatek, które w 1953 r. protestowały przeciwko zmianie nazwy miasta – z Katowic na Stalinogród. Wszystkie zostały za to ukarane.
90 fotografii autorstwa Michała Cały dokumentujących transformację Górnego Śląska i Zagłębia w ostatnich 10 latach będzie można oglądać od czwartku na premierowej wystawie, zorganizowanej z okazji 40-lecia jego pracy twórczej w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Od 2 do 15 września można oglądać w Muzeum Historii Katowic, wystawę „Bohaterowie wyklęci” Na wystawę składa się zbiór plakatów, umieszczanych w szkołach, urzędach, instytucjach kultury, miejscach publicznych. Prezentują one biogramy najsłynniejszych regionalnych „Żołnierzy Wyklętych”.
Utrzymana w postindustrialnym klimacie kawiarnia, galeria promująca młode talenty oraz pracownia przeznaczona m.in. dla artystów z rożnych dziedzin sztuki złożą się na projekt Strefy Nowych Idei, która ma ożywić zabytkowe katowickie osiedle Nikiszowiec.
Dr Dominik Abłamowicz, od trzech lat kierujący Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, ma zostać nowym dyrektorem Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zarząd woj. śląskiego rozpoczął procedurę zmierzającą do powołania go na to stanowisko. Ogłoszony wcześniej konkurs na szefa tej najbardziej prestiżowej placówki muzealnej w regionie pozostawiono bez rozstrzygnięcia. Muzeum Śląskie, której jest w trakcie przenosin do nowej siedziby zbudowanej na terenie dawnej kopalni Katowice, od wiosny nie ma dyrektora.
Zarząd woj. śląskiego zdecydował się nie rozstrzygać konkursu na dyrektora Muzeum Śląskiego i nie powoływać na to stanowisko kandydata wskazanego przez komisję konkursową. Jednym z możliwych rozwiązań jest powołanie nowego dyrektora w procedurze bezkonkursowej. Poinformowała o tym we wtorek PAP wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska.
Radni Katowic podjęli w środę jednogłośnie uchwałę o lokalizacji i wzniesieniu pomnika prymasa Augusta Hlonda w Katowicach. Zamiar wzniesienia pomnika zgłosiło Stowarzyszenie "Dzieło Prymasa Augusta". Kardynał August Hlond był wybitnym Górnoślązakiem, pierwszym biskupem diecezji katowickiej, prymasem Polski w latach 1926-1948. W tym roku przypada 65. rocznica jego śmierci. W październiku ubiegłego roku radni Sejmiku Woj. Śląskiego zdecydowali o ustanowieniu 2013 roku w regionie Rokiem Augusta kardynała Hlonda.