Francuz Lucien Laurent był pierwszym piłkarzem, który zdobył gola w turnieju finałowym mistrzostw świata. Jak ustalili historycy futbolu, bramka padła 13 lipca 1930 roku o godz. 15.19 w 19. minucie meczu „Trójkolorowych” z Meksykiem (4:1) na stadionie Pocitos w Montevideo.
11 czerwca rozpoczną się w Ameryce Północnej zmagania o najcenniejsze piłkarskie trofeum międzynarodowe - Puchar Świata. Nagrodą dla najlepszej drużyny globu jest okazały puchar - mierzący 36 cm, wykonany z 18-karatowego złota i ważący nieco ponad sześć kilogramów.
Porażki w dwóch pierwszych meczach, szybkie pożegnanie z turniejem, napięcia między selekcjonerem i dziennikarzami - mistrzostwa świata 2006 w Niemczech były nieudane dla polskiego futbolu. Z tarczą do kraju wracał jedynie Bartosz Bosacki, strzelec obu goli.
Przed mistrzostwami świata w 1982 roku polscy piłkarze przez wiele miesięcy nie rozgrywali towarzyskich meczów. W kraju był wówczas stan wojenny, ale mimo trudności drużyna Antoniego Piechniczka osiągnęła sukces, zajmując w Hiszpanii trzecie miejsce.
Stadion Azteca w Meksyku kończy 60 lat. To pierwszy obiekt, który będzie gościł trzy mundiale - 11 czerwca odbędzie się na nim mecz otwarcia tegorocznego turnieju. Wcześniej widział m.in. „rękę Boga” oraz narodziny fenomenu meksykańskiej fali. Jan Paweł II oprawił tu mszę dla ok. 100 tys. wiernych.
Trzy zwycięstwa, przy czym ostatnie w 1979 roku, osiem remisów i 10 porażek - to bilans dotychczasowych 21 spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski z Holandią. Bramki: 21-31 na niekorzyść biało-czerwonych. Obie jedenastki zmierzą się w piątek w Warszawie w meczu eliminacji mistrzostw świata.
50 lat temu, 6 lipca 1974 roku, w Monachium polscy piłkarze pokonali Brazylię 1:0 w meczu o trzecie miejsce mundialu w RFN. "Orły Górskiego" zadziwiły wtedy świat, bo przed rozpoczęciem turnieju nikt na nich nie stawiał. Taki sukces udało się powtórzyć jeszcze tylko w 1982 roku.
Przed pół wieku reprezentacja Polski w piłce nożnej zajęła trzecie miejsce podczas mistrzostw świata, rozgrywanych w Republice Federalnej Niemiec, pokonując w „małym finale” Brazylię. Dzięki temu drużyna Kazimierza Górskiego stanęła po raz pierwszy w historii polskiego futbolu na podium mundialu, a jej piłkarze odebrali srebrne medale.
„Dziękujemy za wspaniały prezent, jaki zgotowaliście naszej socjalistycznej ojczyźnie” – mówił Edward Gierek do piłkarzy po ich powrocie z mistrzostw świata. Wystarczył miesiąc, by stali się bohaterami narodowymi, których witały na ulice dziesiątki tysięcy ludzi i przyjmowali najważniejsi notable PRL. A przecież, gdy na początku czerwca jechali na mundial, mało kto na nich stawiał. Dokładnie pół wieku temu rozpoczęły się w Niemczech mistrzostwa świata w piłce nożnej, na którym Polacy zajęli trzecie miejsce.