Zgoda ws. połączenia Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu nie byłaby celowa, bo jak podało MKiDN, docierały do resortu informacje, że prowadzone są rozmowy między samorządami Woj. Śląskiego i Bytomia ws. wspólnego prowadzenia bytomskiego muzeum.
"W polityce historycznej przejawia się racja stanu. To dobrze, że polski biznes angażuje się w te działania" - mówił wicepremier Piotr Gliński w poniedziałek komentując akcję "Rozgrzewamy polskie serca". Pod tym hasłem PGNiG wspierać ma programy promujące patriotyzm.
Na Kresach stale odkrywamy kolejne obiekty polskiego dziedzictwa, które wymagają natychmiastowego remontu, konserwacji, ochrony - podkreśla w rozmowie z PAP dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Ministerstwo kultury przyznało 600 tys. zł na remont drugiej, południowej wieży katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku. To jedna z pięciu najstarszych w kraju bazylik i jedna z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski.
Polska kultura rozwija się w sposób stabilny, wszystkie instytucje kultury funkcjonują we właściwy sposób, pracownicy kultury mają w miarę cywilizowane warunki pracy – podkreślił w piątek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
"Murzynkę" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej - obraz skradziony z polskich zbiorów, odnaleziony w Niemczech i odzyskany przez ministerstwo kultury - będzie można oglądać w warszawskiej Galerii Kordegarda. Wystawa potrwa od 24 lutego do 13 marca.
Wieża wyciągowa szybu "Warszawa II", najbardziej rozpoznawalny symbol Muzeum Śląskiego w Katowicach przechodzi metamorfozę - poinformowało muzeum. Powstaje m.in. zadaszenie. Obiekt ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających wiosną tego roku.
Prace nad nową ustawą medialną idą w kierunku poboru opłaty audiowizualnej wraz z rachunkiem za prąd - powiedział PAP wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Jak mówił, szczegółowe rozwiązania projektu powinny być znane około 10 marca.
Dotychczasowy wicedyrektor Wojciech Kucharski został nowym szefem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Ta samorządowa placówka kultury otrzyma też finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swe projekty badawcze i historyczne.
Sześcioro z 13 pisarzy odznaczonych przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", odebrało w czwartek te odznaczenia podczas uroczystości w Warszawie. Siedmioro nie przyszło na galę. Nieobecny był też minister.