Jedna z czołowych polskich orkiestr – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach – od środy oficjalnie działa w nowej siedzibie. Podczas wieczornego inauguracyjnego koncertu zagra m.in. ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem.
Seria spinaczy, pocztówek i gadżetów z motywem znikającego obrazu to zwycięskie projekty wyłonione w konkursie "Pamiętać o dziełach utraconych". Przedmioty będą wykorzystywane do promowania wiedzy o utraconych przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełach sztuki.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało we wtorek PAP, że nie podjęło jeszcze decyzji co do objęcia tzw. opłatą reprograficzną m.in. smartfonów i tabletów. Resort przekonuje jednak, że system opłat od urządzeń i czystych nośników wymaga unowocześnienia.
Kolekcja internetowa, poświęcona twórczości Andrzeja Panufnika, została udostępniona bezpłatnie w środę, w 100. rocznicę urodzin kompozytora. Nagraniom towarzyszą bogate opisy, fotografie i materiały filmowe. Specjalną kolekcję, poświęconą twórczości Panufnika udostępnił Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Została ona dobrana pod kątem najwyższego poziomu artystycznego wykonań lub szczególnej wartości historycznej.
Około stu prac jednego z głównych twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, artysty fotografika Pawła Pierścińskiego, będzie można od wtorku oglądać na wystawach przygotowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej – w Dworku Laszczyków w Kielcach i w skansenie w Tokarni.
Zabytki Wiślicy w ciągu najbliższych miesięcy mają szansę znaleźć się pod opieką Muzeum Narodowego w Kielcach - poinformował PAP w poniedziałek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, po spotkaniu z szefową resortu kultury Małgorzatą Omilanowską.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska powiedziała, że piątkowe otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń tej jesieni w kulturze w kraju. Uważa, że placówka tworzy nową jakość teatralną w Polsce.
Prof. Małgorzata Omilanowska - historyk sztuki, specjalizująca się w problematyce architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami - zachowała stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Dzieje ludności Śląska Opolskiego: zarówno jego autochtonicznych mieszkańców, jak i Kresowian oraz przedstawicieli innych regionów przybyłych na Opolszczyznę, pokazane zostały na wystawie stałej, otwartej w środę w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.