Protest robotników Czerwca’56 kontynuowano na sali sądowej w późniejszych procesach manifestantów – powiedział PAP dziekan ORA w Poznaniu dr Ewa Habryn-Chojnacka. Robotnikom groziła nawet kara śmierci; dzięki pracy adwokatów najwyższy wymierzony wyrok wyniósł 6 lat więzienia.
Po Poznańskim Czerwcu 1956 r., było chyba najbliżej w całej powojennej historii Polski do zbrojnej interwencji sowieckiej - powiedział PAP historyk i politolog prof. Paweł Stachowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert zaznaczył, że robotniczy bunt przyspieszył zmianę władzy.
28 czerwca 1956 roku w Poznaniu strajkowali nie tylko robotnicy jednego zakładu, którzy mieli jakieś partykularne interesy; na ulice wyszło całe miasto – powiedział PAP prof. UAM dr hab. Konrad Białecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Represjonowany przez białoruski reżim polski dziennikarz Andrzej Poczobut, brat Marek Durski ze wspólnoty ekumenicznej w Taizé oraz Fundacja im. dra Piotra Janaszka „Podaj Dalej” zostali tegorocznymi laureatami nagrody „Stukot ’56”. Promuje ona wartości Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Dwa krzyże, stojące od 45 lat w centrum Poznania, przypominają marsz robotników z 28 czerwca 1956 roku i ofiary, jakie poniosło miasto w walce „o wolność, prawo i chleb”. Pomnik Poznańskiego Czerwca ‘56 jest nie tylko miejscem pamięci, ale także jednym z najważniejszych symboli miasta.
Sąd oddalił wniosek o przedprocesowe zabezpieczenie praw autorskich do hasła „Żądamy chleba”, jednego z symboli Poznańskiego Czerwca 1956 r. Zaprzestania wykorzystywania tego hasła do zbiórki społecznej na rzecz bezdomnych zażądała córka autora transparentu ze sloganem.
Córka plastyka, który stworzył transparenty dla robotników demonstrujących w Poznaniu w czerwcu 1956 r., zażądała zaprzestania używania hasła „Żądamy chleba” przez twórców akcji społecznej wspierającej pomoc dla bezdomnych. Przez spór prawny zbiórka została wstrzymana. Sprawę rozstrzygnie sąd.
Uczczeniem pamięci Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 r. - rozpocznie się we wtorek 20. odsłona akcji „Światełko dla Czerwca '56”. Jej uczestnicy m.in. odwiedzą cmentarze i uporządkują groby osób biorących udział w zrywie. Tegoroczna akcja potrwa do 26 czerwca.
Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie organizuje debatę poświęconą 70. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 – pierwszego w PRL strajku generalnego i masowych demonstracji ulicznych przeciwko władzy komunistycznej. Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 czerwca o godz. 14.00.
Organizatorzy przyznawanej w Poznaniu Nagrody Stukot ’56 poszukują osób i organizacji, które podtrzymują i rozwijają wartości, jakie przyświecały uczestnikom Czerwca 1956. W tym roku przypada 70. rocznica robotniczego zrywu.