Zmarł Marian Sworek; uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku – poinformowało w środę Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Sworek brał czynny udział w poznańskim zrywie; był m.in. uczestnikiem walk na ul. Kochanowskiego pod siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa.
„Z przykrością informujemy, że 15 lutego 2024 roku zmarł Marian Sworek, uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku” – poinformowało w środę Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W komunikacie opublikowanym przez Muzeum przypomniano, że Marian Sworek urodził się 27 lipca 1932 roku. Z zawodu był tokarzem.
„28 czerwca 1956 roku brał czynny udział w Poznańskim Czerwcu. Był uczestnikiem walk na ul. Kochanowskiego podczas których opanowywał czołgi. Za udział w Poznańskim Czerwcu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa” - podano.
Marian Sworek był kombatantem Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ’56 „NIEPOKONANI”. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym i brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Medalem „Pro Patria” oraz Odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
Pogrzeb Mariana Sworka odbędzie się w piątek, 23 lutego na cmentarzu Junikowskim.
28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób.
Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później – obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z polskich miesięcy – kolejnych kroków ku wolności. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/