Z udziałem premiera Donalda Tuska oraz ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego odbyła się w sobotę w Gdańsku uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę powstającego w tym mieście Muzeum II Wojny Światowej. Placówka ma zostać otwarta w 2015 roku.
Major Ignacy Skowron, ostatni z żyjących żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte, zmarł w niedzielę w Kielcach. Miał 97 lat – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów, Zbigniew Kowalski.
Delegacja Związku Piłkarskiego Niemiec z prezydentem Wolfgangiem Niersbachem na czele odwiedziła w środę Westerplatte. Delegacja złożyła wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, zwiedziła też wystawę poświęconą historii tego miejsca. Piłkarscy działacze, wśród których byli m.in. dwaj wiceprezydenci Związku: Hermann Korfmacher i Reinhardt Rauball oraz skarbnik Horst Schmidt, rozpoczęli wizytę od złożenia kwiatów na cmentarzu obrońców Westerplatte.
Delegacja Związku Piłkarskiego Niemiec odwiedzi w środę przed południem Westerplatte - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Gdańsku Harald Stenger, rzecznik prasowy wicemistrzów Europy. Przedstawiciele futbolowej federacji Niemiec złożą na Westerplatte, przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, hołd ofiarom II wojny światowej. W wizycie na Westerplatte nie będą uczestniczyć piłkarze i sztab szkoleniowy niemieckiej drużyny.
W dniach 24-25 marca br. w Kielcach, z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, odbyły się uroczystości związane z rocznicą pożegnania plutonu WP (68 żołnierzy) oddelegowanego w marcu 1939 r. na Westerplatte oraz inscenizacja walk o miasto podczas kampanii 1939 r.
W czwartek nad ranem w wieku 94 lat zmarł w Olsztynie ppor. Jan Lelej, obrońca składnicy tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 r. - poinformowała PAP Maria Gałus, dyrektor olsztyńskiego Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". Jan Lelej był jednym z dwóch ostatnich żyjących Westerplatczyków. Z ponad 200-osobowej załogi Westerplatte pozostał jedynie 96-letni Ignacy Skowron z Kielc.
Z udziałem premiera Donalda Tuska odbyły się w czwartek rano na gdańskim półwyspie Westerplatte obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła rekonstrukcja historyczna walk stoczonych na półwyspie 1 września 1939 roku.