W dniach 24-25 marca br. w Kielcach, z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, odbyły się uroczystości związane z rocznicą pożegnania plutonu WP (68 żołnierzy) oddelegowanego w marcu 1939 r. na Westerplatte oraz inscenizacja walk o miasto podczas kampanii 1939 r.
Od 24 marca w Kielcach trwały manewry grup rekonstrukcji historycznej odtwarzającej formacje Wojska Polskiego. Jak wyjaśnił portalowi dzieje.pl Piotr Marciniak ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty, manewry są ważnym elementem w życiu każdej grupy, gdyż pozwalają doskonalić wiedzę z zakresu przedwojennych regulaminów.
25 marca rozpoczęły się oficjalne uroczystości pod pomnikiem Czynu Legionowego w Kielcach. Odczytany został rozkaz z marca 1939 r. d-cy 4 p.p Leg. do pełnienia służby na Westerplatte.
Po oficjalnej części zgromadzeni udali się w okolice „kadzielni” gdzie grupy rekonstrukcji historycznej przygotowały dioramy, prezentując na nich swoje dokonania.
Wyposażenie do gotowania zostało odtworzone na podstawie instrukcji technicznej z Centralnej Biblioteki Wojskowej. Z tej okazji uszyte zostały także fartuchy oraz nakrycia głowy. Elementy wyglądu „kucharza-łącznościowca" zostały odtworzone na podstawie epokowych zdjęć.
W pobliżu dioram organizatorzy przygotowali widowisko historyczne oparte na wydarzeniach z 5 września 1939 r. (walki o miasto). Miejsce inscenizacji zostało zaplanowane w oparciu o historyczną lokalizację tej potyczki.
Organizatorem wydarzenia była Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 pp. Legionów z Kielc.
wmk