W Rzymie odbył się w piątek pokaz filmu „Figurant” Roberta Glińskiego, który przy tej okazji spotkał się z widzami. To opowieść o agencie Służby Bezpieczeństwa inwigilującym Karola Wojtyłę. Obraz bierze udział w konkursie tegorocznej edycji festiwalu Tertio Millennio, zorganizowanego pod patronatem instytucji watykańskich i powołanego między innymi z inicjatywy św. Jana Pawła II.
To bardzo dobry film, który z jednej strony pokazuje sidła zastawiane przez komunistyczne władze na wybitnego Polaka – wówczas biskupa Karola Wojtyłę, a z drugiej - upadek tego straszliwego systemu PRL – ocenił minister kultury Piotr Gliński przed poniedziałkową premierą filmu.
To jest opowieść o tym, jak wielką siła jest sztuka, jak wielką siłę ma, konkretnie mówiąc, muzyka Chopina - mówi PAP Robert Gliński, reżyser „Pani Pylińskiej i sekretu Chopina” Érica-Emmanuela Schmitta. Premiera spektaklu 10 maja w UCK „Alternatywy” w Warszawie.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński złożył w sobotę w siedzibie resortu kwiaty przed tablicą upamiętniającą Tomasza Mertę, Arkadiusza Rybickiego i Andrzeja Przewoźnika, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Autor zdjęć filmowych Joshua James Richards otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu Energa Camerimage za film „Nomadland”. Konkurs filmów polskich wygrała „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika. Nagrodę specjalną otrzymał Johnny Depp.
Telewizja Polska ostatecznie ustaliła termin emisji swojego serialu „Osiecka”. Pierwsze cztery odcinki zostaną wyemitowane między 25 a 27 grudnia w TVP1 - poinformował w środę na Twitterze Instytut Książki (IK).
Kinowa dystrybucja filmu fabularnego w reż. Roberta Glińskiego o niezwykłym polskim kapłanie ks. Janie Zieji rozpoczęła się w piątek. Duchowny pakował się we wszystko, w co się dało w historii XX wieku – ocenia reżyser.
W Rzymie odbyła się w środę premiera filmu fabularnego „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego o legendarnym warszawskim księdzu Janie Ziei (1897–1991), kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników.
Nagroda im. Stefana Treugutta, przyznawana przez Polską Sekcję AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych najlepszym spektaklom teatru telewizji, przypadła w tym roku przedstawieniu „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Roberta Glińskiego.
Teatr Telewizji zaprasza w poniedziałek na spektakl telewizyjny "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" Witolda Gombrowicza w reż. Roberta Glińskiego. Występują tuzy aktorskie, m.in. Anna Polony, Barbara Krafftówna i Bohdan Łazuka. Premiera spektaklu 15 stycznia o godz. 20.25 w TVP1.