Sejm przyjął w piątek nowelę ustaw dotyczących uprawnień kombatantów i osób represjonowanych. Zakłada ona m.in. przyznanie inwalidom wojennym prawa do dodatku pieniężnego do renty inwalidzkiej i poszerzenie katalogu uprawnień przysługujących tzw. żołnierzom-górnikom.
O skierowaniu do podkomisji projektów nowelizacji o kombatantach – w tym senackiego projektu dotyczącego kart postojowych dla kombatantów i kompleksowego rządowego, regulującego szeroko sytuację grupy – zdecydowała we wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
Sejmowa komisja obrony jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Zdecydowała o skierowaniu jej do dalszych prac parlamentarnych.
Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zarekomendował projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Posiedzenie pod przewodnictwem wicepremier Beaty Szydło odbyło się w czwartek.
Powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP dla kombatantów walczących o niepodległość Polski oraz zwiększenie pomocy medycznej dla nich przewiduje m.in. nowelizacja ustawy o kombatantach podpisana w piątek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Sejmowe komisje obrony narodowej i polityki społecznej przyjęły w czwartek dwie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o kombatantach. Zmiany dotyczą możliwości przyznawania pomocy kombatantom w nadzwyczajnych przypadkach.
Projekt nowelizacji ustawy o kombatantach został w środę przyjęty przez senatorów Komisji Obrony Narodowej i Komisji Rodziny i Polityki Społecznej bez poprawek. Nowelizacja przewiduje m.in. powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP.
Powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP dla kombatantów walczących o niepodległość Polski przewiduje projekt noweli ustawy o kombatantach, nad którym w środę debatowano w Senacie. Senatorowie postulowali m.in. objęcie ustawą tzw. żołnierzy-górników.