W obliczu absurdu i horroru I wojny światowej w Szwajcarii 100 lat temu narodził się ekstrawagancki prąd literacko-artystyczny - dadaizm. Z okazji rocznicy Muzeum Sztuki w Zurychu pokazuje odtworzoną "Dadaglobe" - antologię wymyśloną przez Tristana Tzarę.
Prezentacje teatralne i gry piknikowe z elementami groteski, absurdu oraz nieszablonowego humoru charakterystycznego dla dadaistów, towarzyszyć będą niedzielnemu finisażowi wystawy "Dada Impuls" w łódzkim Muzeum Sztuki.
Niemal 300 dzieł dadaistów, m.in. Marcela Duchampa, Andy'ego Warhola, Kurta Schwittersa, Jeana Arpa, można będzie zobaczyć od piątku w łódzkim Muzeum Sztuki na wystawie "DADA Impuls. Kolekcja Egidio Marzony".
196 prac surrealisty Maksa Ernsta można od poniedziałku oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jak podkreśla kurator wystawy Anna Król, to prezentacja niemal całej twórczości ilustracyjnej artysty, który „był wielkim eksperymentatorem”. Ekspozycja jest jednym z wydarzeń rozpoczętej w poniedziałek imprezy literackiej - 5. Festiwalu Conrada i pierwszą samodzielną prezentacją prac artysty w Krakowie.
Narodziny jednej z najnowocześniejszych metropolii świata, której wyjątkowa atmosfera przyciągała z całej Europy geniuszy nauki, literatury i sztuki, a także amatorów zakazanych gdzie indziej nocnych rozrywek, opisuje Iwona Luba w książce „Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka”.