W intencji ofiar niemieckich obozów zagłady i sowieckich łagrów modliło się w niedzielę ponad 2 tys. uczestników nabożeństwa drogi krzyżowej, które zostało odprawione w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.
We wtorek, 19 września, o godz. 17.30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Historia ze zdjęciem” nt. Archipelagu SŁON. Gośćmi Adama Hlebowicza będą prof. Andrzej Nowak, historyk, sowietolog oraz Krzysztof Renik, dziennikarz Polskiego Radia i podróżnik.
W czasie II wojny światowej tysiące polskich uchodźców znalazło schronienie w innych krajach, pamiętajmy o tym, w czasie, gdy inni proszą o pomoc - apeluje Norman Davies, który właśnie wydaje książkę "Szlak nadziei" dokumentującą losy Armii Andersa.
15 lat temu, 4 lipca 2000 r. w Neapolu zmarł Gustaw Herling-Grudziński, jeden z najciekawszych polskich pisarzy XX w., autor m.in. "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą"; więzień sowieckich łagrów, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy o Monte Cassino.
Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości dołączyło do listy tzw. zagranicznych agentów dwie organizacje, w tym ANO "Perm-36", która kierowała muzeum na terenie jednego z najbardziej znanych łagrów dla więźniów politycznych w b. ZSRR.