W momencie wodowania „Titanic” był największym pasażerskim statkiem parowym na świecie. Do tego oferował w 1. klasie luksus, jakiego nie było wcześniej na trasach transatlantyckich. Zatonął w czasie swojego pierwszego rejsu w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. Przyczyną najtragiczniejszej katastrofy morskiej w czasach pokoju było zderzenie z górą lodową. Życie straciło 1,5 tys. pasażerów i członków załogi (w tym kapitan Edward John Smith). (PAP)
W momencie wodowania "Titanic" był największym pasażerskim statkiem parowym na świecie. W swój dziewiczy rejs wypłynął z portu w Southampton 10 kwietnia 1912 roku. W nocy z 14 na 15 kwietnia zderzył się z górą lodową. Zatonął w ciągu niespełna trzech godzin. Katastrofa "Titanica" była największą katastrofą morską w czasach pokoju. Spośród ponad 2,2 tys. pasażerów i członków załogi życie straciło ponad 1,5 tys. osób.
Na „Titanicu” było najpewniej kilkunastu pasażerów pochodzących z Polski. Wśród nich ks. Józef Montwiłł, który utonął, rezygnując z miejsca w szalupie ratunkowej - mówi PAP Bożena Aksamit, ambasadorka wystawy „Titanic the Exhibition”, którą od 8 kwietnia oglądać można w Warszawie w PKiN.
Ponad 200 przedmiotów wydobytych z wraku "Titanica" i repliki wnętrz statku będzie można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od 8 kwietnia. Katastrofa "Titanica" była największą katastrofą morską w czasach pokoju.
List napisany przez angielską arystokratkę lady Duff-Gordon, która jako jedna z nielicznych została uratowana z katastrofy "Titanica" w 1912 roku, został w piątek sprzedany na aukcji za 11875 dolarów, dwa razy więcej niż cena wywoławcza.
List napisany na pokładzie Titanica na kilka godzin przed jego zatonięciem w czasie dziewiczego rejsu w kwietniu 1912 roku został sprzedany na aukcji w Anglii za 119 tys. funtów. Według organizatorów to jedyny list napisany na Titanicu tego feralnego dnia.
Oryginalna kamizelka ratunkowa z Titanica, karty pokładowe, menu, bilety, zapiski osób, które uratowały się z katastrofy będzie można obejrzeć na wystawie „Titanic-Carpathia” w szczecińskim Muzeum Narodowym. Po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane pamiątki z Titanica.
Po siedmiu latach żmudnych badań eksperckich potwierdzono autentyczność skrzypiec należących oryginalnie do kierownika orkiestry na oceanicznym liniowcu Titanic Wallace’a Hartleya, jednej ze śmiertelnych ofiar katastrofy sprzed 101 lat. Orkiestra RMS Titanic grała do ostatniej chwili nawet wówczas, gdy statek tonął po zderzeniu z górą lodową w czasie dziewiczego rejsu 15 kwietnia 1912 r. 1 502 pasażerów przypłaciło rejs życiem.
Australijski miliarder Clive Palmer poinformował we wtorek w Nowym Jorku o swych planach zbudowania repliki słynnego "Titanica". Budowa ma się wkrótce rozpocząć w Chinach. O kosztach tego przedsięwzięcia na razie nic nie wiadomo. Według Palmera już 40 tys. osób wyraziło zainteresowanie nabyciem biletów na dziewiczy rejs z Southampton w Anglii do Nowego Jorku, przewidziany na 2016 rok.