Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA) przygotowała kompilację 13 animacji Studia „Se-Ma-For”. Pokazane zostaną w czwartek w Kinie Iluzjon w Warszawie podczas przeglądu „Mozaika uniwersalności. Filmy animowane z kolekcji Studia Małych Form Filmowych +Se-Ma-For+”.
Miś Uszatek i inne eksponaty studia Se-Ma-For, zabezpieczone w ubiegłym roku przez komornika i przechowywane w magazynie w stolicy decyzją prokuratury powrócą do Łodzi – poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Eksponaty z dawnego studia Se-Ma-For, w którym powstało wiele znanych polskich animacji, zostaną odkupione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i trafią do Narodowego Centrum Kultury Filmowej – poinformował w czwartek w Łodzi wiceminister MKiDN Paweł Lewandowski.
Wystawę "Dobranocka. Historia animacji" oglądać można od piątku w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa przypomni m.in. znane produkcje Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz łódzkiej wytwórni filmowej Se-ma-for.
19 kolejnych filmów krótkometrażowych pojawi się w czasie wakacji na kanale Se-ma-for TV na YouTube. Poza produkcjami z łódzkiego studia będzie można obejrzeć animacje uznanych twórców z całego świata, m.in. wielokrotnie nagradzany cykl "Mountain of Gems" z Rosji.
Łódzkie studio Se-ma-for zaprezentuje swoje najlepsze animacje w Meksyku i kilku krajach Ameryki Południowej. Animatorzy studia poprowadzą także warsztaty animacji poklatkowej dla profesjonalistów oraz młodzieży m.in. w Chile, Kolumbii i Argentynie.
Rzeźba Wróbelka Ćwirka - głównego bohatera serialu animowanego dla dzieci "Przygód kilka Wróbla Ćwirka" - stanęła w parku przed wejściem do łódzkiej Palmiarni. To kolejny miniaturowy pomnik postaci z bajek Se-ma-fora, który pojawiła się na szlaku "Łódź Bajkowa". W czwartkowej uroczystości odsłonięcia miniaturowej rzeźby wzięli udział m.in. wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień, twórcy bajki z łódzkiego Se-ma-fora oraz liczna grupa najmłodszych łodzian.
Szesnaście krótkometrażowych filmów animowanych wyprodukowanych w studio Se-ma-for zainaugurowało nowy, bezpłatny kanał tematyczny Se-ma-for Film Festival na internetowej platformie Iplex.pl. W tym roku na kanale pojawić się ma kolejnych kilkanaście tytułów. "Chcemy, żeby kanał stanowił nie tylko przegląd dokonań Se-ma-fora, ale pokazywał trendy w światowej animacji, głównie lalkowej" - tłumaczy Adam Ptak z łódzkiego studia.
W Łodzi odsłonięto w środę pomnik Plastusia - głównego bohatera książki "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej, na podstawie której w 1980 roku łódzki Se-Ma-For zrealizował serial dla dzieci. To już piąty miniaturowy pomnik, który powstaje na szlaku turystycznym "Łódź bajkowa".
Se-ma-for Muzeum Animacji – jedyna placówka w Polsce poświęcona technice i historii animacji - otwarte zostanie w czwartek w Łodzi. W muzeum poza lalkami czy scenografią znajdą się interaktywne elementy przybliżające tajniki poklatkowej animacji lalkowej.