Kara od dwóch do pięciu lat więzienia grozi trojgu turystom, którzy wyryli swoje inicjały na ścianie Koloseum – podają rzymskie media. Prokuratura w stolicy Włoch zakończyła postępowanie w sprawie wybryku dwóch Amerykanek i Kanadyjczyka.
W Rzymie w poniedziałek po trzech miesiącach otwarte zostanie Koloseum, a także miejskie muzea i inne zabytki. Jest to możliwe dzięki temu, że w całym stołecznym regionie Lacjum przestaną obowiązywać restrykcje czerwonej strefy i wprowadzona zostanie żółta.
Po raz pierwszy od 300 lat w Rzymie przez dwa miesiące można od czwartku oglądać słynne Święte Schody w oryginalnym stanie, bez drewnianej obudowy ochronnej. To jedno z najważniejszych miejsc odwiedzanych przez wiernych w Wiecznym Mieście.
W Rzymie runął w czwartek dach kościoła Świętego Józefa Patrona Stolarzy przy Kapitolu. Nikomu nic się nie stało. Kościół z XVII wieku jest wyjątkową świątynią, bo pod jego posadzką znajduje się Więzienie Mamertyńskie, miejsce kultu świętych Piotra i Pawła.
Po czterdziestu latach przerwy znów można będzie wejść na czwarte i piąte piętro Koloseum. Z tak zwanych pierścieni, ulokowanych najwyżej, bo 40 metrów nad areną, roztacza się spektakularny widok na cały amfiteatr i na Rzym.
Kontrolowane oglądanie rzymskiej Fontanny di Trevi, pod czujnym okiem sił porządkowych i wolontariuszy, rozpoczęło się we wtorek. Przed słynnym zabytkiem wytyczono trasę zwiedzania, także po to, by regulować liczbę turystów podchodzących do tej budowli.
Od 40 do 240 euro - tyle wynosić będzie kara w Rzymie za jedzenie i picie koło historycznych fontann, siadanie na ich marmurowych brzegach, moczenie nóg, kąpiel czy mycie i pojenie zwierząt. Rozporządzenie podpisała burmistrz Virginia Raggi.
Od 40 do 240 euro - tyle wynosić będzie kara w Rzymie za jedzenie i picie koło historycznych fontann, siadanie na ich marmurowych brzegach, moczenie nóg, kąpiel czy mycie i pojenie zwierząt. Rozporządzenie podpisała w poniedziałek burmistrz Virginia Raggi.
Szok, konsternację i oburzenie w Rzymie wywołało w piątek zawieszenie koło Koloseum manekinów w koszulkach klubu piłkarskiego AS Roma. Obok był transparent z pogróżką: "Śpijcie przy zapalonym świetle". Według mediów mogą za tym stać radykalni kibice Lazio.
Przed Koloseum w Wiecznym Mieście powrócili centurioni, czyli mężczyźni w strojach żołnierzy rzymskich, którzy za opłatą pozują do zdjęć. Wcześniej zdelegalizowały ich władze zabraniając stania przed zabytkami. Sąd administracyjny decyzję tę uchylił.