XII-wieczny posąg Buddy jest jednym z najcenniejszych zabytków z Dalekiego Wschodu w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Posąg jest poddawany renowacji; nad tym, by odzyskał dawny blask, czuwa Takao Makino z Kibi Conservation Studio for Cultural Objects w Japonii.
Pod drzewem bodhi, gdzie Budda dostąpił oświecenia i nauczał, spotykają się wszystkie nurty buddyzmu. Konserwatywni mnisi z Tajlandii i pielgrzymi z Birmy, Tybetańczycy i obcokrajowcy zafascynowani medytacją. Każdy z nich inaczej postrzega buddyzm.
W maju w Lumbini, nepalskiej miejscowości położonej na granicy z Indiami, obchodzone są urodziny Buddy. Turystyka pielgrzymkowa jest ważna dla tego kraju, lecz slogan o Buddzie urodzonym w Nepalu wywołuje kontrowersje w sąsiednich Indiach.
Kambodżańska policja poinformowała w piątek o odnalezieniu złotej urny zawierającej, jak się powszechnie uważa, szczątki samego Buddy. Ta relikwia o olbrzymim znaczeniu religijnym została skradziona przed dwoma miesiącami ze świątyni koło Phnom Penh.
Złota urna zawierająca, jak się powszechnie uważa, szczątki samego Buddy, została skradziona ze świątyni pod stolicą Kambodży, Phnom Penh - poinformowały władze kraju w piątek. W sprawie kradzieży toczy się śledztwo, zatrzymano sześciu podejrzanych. Skradziony przedmiot ma to relikwia o olbrzymim znaczeniu religijnym i kulturowym dla mieszkańców Kambodży - powiedział rzecznik rządu Ek Tha.