W Toruniu rozpoczęło się dwudniowe Święto Toruńskiego Piernika. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, spróbować pierników i m.in. lodów miodowych. Wiele atrakcji czeka też na najmłodszych.
Dzieje toruńskiego piernikarstwa, oryginalne formy do wypieku pierników, a także tajemnicę ich wypieku - można poznać na wystawie "Świat toruńskiego piernika" prezentowanej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Ekspozycja będzie czynna do 31 października.
Wielka mozaika przedstawiająca wizerunek Mikołaja Kopernika wraz z układem heliocentrycznym, wykonana z tysięcy różnych pierników, to największa atrakcja tygodnia województwa kujawsko-pomorskiego w polskim pawilonie na światowej wystawie Expo w Mediolanie.
Muzeum Toruńskiego Piernika, prezentujące ponad 600-letnią historię wypieku słynnych specjałów, otwarto w sobotę na Starym Mieście w Toruniu. Placówka mieści się w specjalnie zaadaptowanych XIX-wiecznych zabudowaniach fabryki pierników Gustawa Wessego.
Przetarg na remont i adaptację budynków, w których mieściła się niegdyś pierwsza, profesjonalna fabryka pierników ogłosiły władze Torunia. Po zakończeniu prac będzie to siedziba muzeum "Świat Toruńskiego Piernika", dokumentującego dzieje symbolu miasta.