Inscenizację tradycyjnego hutniczego wesela przygotowuje, w związku z obchodami 150-lecia dzisiejszej Huty Batory w Chorzowie, działające w tym mieście Muzeum Hutnictwa. Widowisko, z udziałem blisko 100 aktorów, planowane jest na 9 września br.
W Domu Gazety Olsztyńskiej na Targu Rybnym w Olsztynie można zwiedzać ekspozycję poświęconą obrzędom i zwyczajom weselnym na Warmii i Mazurach na przełomie XIX i XX wieku. Jej kuratorka Danuta Syrwid mówi PAP, że wystawa będzie prezentowana dłuższy czas, być może kilka lat.
Kasta, lada, brautkasten – tak na Słowacji określano malowane, bogato zdobione skrzynie, które niegdyś dostawała panna młoda jako wyprawę ślubną od swoich rodziców. W środę w Sądeckim Parku Etnograficznym odbędzie się wernisaż wystawy „Ślubna wyprawa panny młodej”.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie poszukuje par, które zgodzą się na dźwiękowe nagranie ich ślubu i wesela. Nagranie ma posłużyć jako etnograficzna dokumentacja współczesnej obyczajowości ślubno-weselnej i stanie się częścią muzealnej kolekcji.