Wyróżnienia dla wybitnych przedstawicieli środowiska kultury tradycyjnej - Nagrody im. Oskara Kolberga - wręczono po raz 49. w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. "Dzięki twórcom kultury ludowej folklor jest żywą częścią naszej codzienności" - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska.
Od 26 sierpnia do 1 września Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zorganizuje w Koszęcinie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”. W programie są wieczory folklorystyczne z udziałem zespołów z różnych krajów oraz warsztaty i dodatkowe atrakcje.
Ozdobiony związanymi z regionem tradycyjnymi ludowymi motywami pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyruszy w niedzielę na trasy województwa. Zdobienia pojawiły się na pojeździe o nazwie "Dziesięciolatek" z okazji przypadającego w tym roku 10-lecia działalności przewozowej i dożynek w Spale.
W niedzielę ulicami Zakopanego przejdzie korowód zespołów folklorystycznych z różnych stron świata, rozpoczynający 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. O główne trofeum, Złotą Ciupagę będzie rywalizowało 14 grup, w tym z Meksyku, Indonezji, Serbii i Turcji.
Ostatni z trzech dni 77. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Gorolski Święto” zgromadził w niedzielę na widowni kilka tysięcy osób. Największa polska impreza na Zaolziu jest organizowana przez koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego PZKO w Jabłonkowie.
Ponad 180 artystów z pięciu kontynentów prezentować się będzie na wielkopolskich scenach podczas XVII Festiwalu Sztuki Ludowej. Wydarzenie rozpocznie się 9 sierpnia. W Poznaniu, Kórniku, Szreniawie, Gnieźnie i Słupcy wystąpią artyści z Meksyku, Belize, Tajwanu, Nepalu, Kirgistanu, Gruzji i Senegalu.
Blisko sto zespołów prezentujących folklor, w tym kilkanaście zagranicznych, wystąpi podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Odbędzie się on od 27 lipca do 4 sierpnia – poinformowali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Tradycję śpiewania sobie wiosennych życzeń będą przybliżać w niedzielę zespoły z Polski i Litwy, które wezmą udział w 20. Międzynarodowych Wiosennych Spotkań z Konopielką w Knyszynie. Wśród wykonawców są zespoły folklorystyczne, kompanie męskie, a także grupy dziecięce.
Wystawa prezentująca najważniejsze zjawiska związane z kulturą ludową regionu oraz sale taneczne, rzemieślnicze, garncarskie inspirujące artystów i twórców będą częścią Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Ma ono powstać w Sieradzu za ok. 67 mln zł.