Ponad 180 artystów z pięciu kontynentów prezentować się będzie na wielkopolskich scenach podczas XVII Festiwalu Sztuki Ludowej. Wydarzenie rozpocznie się 9 sierpnia. W Poznaniu, Kórniku, Szreniawie, Gnieźnie i Słupcy wystąpią artyści z Meksyku, Belize, Tajwanu, Nepalu, Kirgistanu, Gruzji i Senegalu.
Celem Festiwalu Sztuki Ludowej jest popularyzacja międzynarodowego folkloru oraz działanie na rzecz podtrzymywania tradycji w sposób, który dostępny będzie dla widzów w każdym wieku. Jak poinformowali organizatorzy festiwalu tegoroczna edycja jest szczególna, łączy się ze świętowaniem zakończenia 50. sezonu Zespołu Tańca Ludowego "Poligrodzianie". To z inicjatywy "Poligrodzian" powołany został festiwal. Jubileusz świętowany będzie podczas koncertu finałowego, 18 sierpnia na Placu Wolności w Poznaniu.
Wstęp na większość festiwalowych wydarzeń jest bezpłatny.
„Kultura pełni wiele pozytywnych funkcji w rozwoju człowieka jako jednostki oraz w rozwoju społeczeństw, a taniec tradycyjny jest jedną z najkompletniejszych form komunikacji. Projektując tę edycję chcieliśmy zaprezentować mieszkańcom Wielkopolski możliwie szerokie spektrum światowego dziedzictwa. Wielu artystów pojawi się w Polsce pierwszy raz” – podali organizatorzy.
Współorganizatorem Festiwalu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Miasta Gniezna, Miasta Poznania oraz Fundacji Zakłady Kórnickie.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia.
Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” powstał przy Politechnice Poznańskiej w 1973 roku, jednak jego historia sięga 1953 roku, kiedy to Kazimierz Michalik, jedyny pochodzący z Podhala student Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu założył zespół góralski. (PAP)
rpo/ mick/