W ramach festiwalu „Radviliada” w Kiejdanach, poświęconego historii i kulturze okresu Radziwiłłów, w sobotę odbyło się sceniczne czytanie „Fraszek” Jana Kochanowskiego w języku litewskim. Zbiór poezji Kochanowskiego „Fraszki/Niekai” ukazał się w ub.r. w przekładzie Reginy Kożeniauskiene.
Specjaliści z KWP w Szczecinie odzyskali renesansową płytę nagrobną z końca XVI w. skradzioną w 1999 r. z kościoła w Gębicach w woj. lubuskim – poinformowała policja. Wartość znaleziska szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy euro.
Popularny motyw dekoracyjny w postaci małych, pulchnych, często uskrzydlonych chłopców, najczęściej ukazanych nago, jest tematem wystawy „Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu”, którą od piątku udostępni zwiedzającym Muzeum Narodowe w Krakowie.
W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano nowo zakupiony rysunek Rafaela Santi. „To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach. Widać cały talent twórcy. Jego kreska jest swobodna, szybka i perfekcyjna” – mówi PAP dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski.
Wiele fragmentów późnogotyckich i renesansowych kafli o bardzo bogatej ornamentyce, datowanych na koniec XV w. i wiek XVI, znaleźli archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie, którzy badają na bielskiej starówce jedną z remontowanych kamienic.
Portret Mikołaja Kopernika przez lata wisiał w zamku w Gołuchowie. Podczas prac konserwatorskich dzieła odkryto, że ktoś namalował wizerunek polskiego astronoma na portrecie Medyceusza, słynnego mecenasa sztuki i arystokraty - Wawrzyńca Wspaniałego.
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku otworzyło wystawę 133 rysunków Michała Anioła. Dopełniają ją trzy rzeźby, wczesny obraz, model sklepienia oraz dzieła jego uczniów, nauczycieli, współpracowników i artystów, na których wywarł wpływ.
W Taorminie na Sycylii, gdzie w piątek i sobotę odbędzie się szczyt przywódców G7, wystawiony został obraz, uważany za autoportret Leonarda da Vinci. Dzieło prezentowane jest w sali wystawowej w dawnym kościele karmelitów i pozostanie tam do 4 czerwca.