Muzyka sakralna, m.in. średniowieczne motety, bizantyjskie śpiewy liturgiczne, czy współczesne aranżacje estońskich pieśni nabożnych wypełnią wnętrza zabytkowych cerkwi Podkarpacia: w Radrużu, Chotyńcu i Łówczy. Od piątku do niedzieli odbywać się tam będzie festiwal „Rezonanse”.
Podczas środowego spotkania omówione zostały wyzwania związane z ochroną światowego dziedzictwa, a także polsko-ukraińskiego Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO – Drewniane Cerkwie w Polskim i Ukraińskim Regionie Karpat – podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce arcybiskup Sawa i ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp Jerzy konsekrowali w niedzielę odremontowaną cerkiew pw. św. Mikołaja w Dolicach (Zachodniopomorskie). To pierwsze nabożeństwo od zamknięcia świątyni w 1968 r.
Wystawę zatytułowaną "Opuszczone-ratowane greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo-wschodniej Polski" można oglądać w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej. Ekspozycja jest związana z 70. rocznicą akcji "Wisła", w wyniku której wiele cerkwi utraciło swoich gospodarzy.
Zabytkowe, malownicze cerkwie z południowej i południowo-wschodniej części województwa podlaskiego znajdą się na szlaku, który z myślą o turystach zmotoryzowanych przygotowują Lokalne Grupy Działania (LGD): Tygiel Doliny Bugu i Puszcza Białowieska.
Niszczejąca cerkiew z pierwszej połowy XVIII wieku w Nowym Bruśnie (Podkarpackie) zostanie wyremontowana. Odbudowany zostanie m.in. dawny babiniec i kaplica. Konserwatorzy będą się wzorować przy tych pracach m.in. na zachowanych rysunkach z XIX wieku.
Siedem zabytkowych cerkwi odrestauruje Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, dzięki blisko 13 mln zł dotacji z programu ministerstwa kultury. Cerkwie będzie można potem zwiedzać w ramach przygotowywanego szlaku „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”.