Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie dzięki nowej współpracy międzynarodowej. Projekt realizowany przez sandomierskie Muzeum Zamkowe i Muzeum Historyczne w Trokach ma na celu podkreślenie więzi kulturowych i historycznych między Polską a Litwą.
W Trokach, 20 km od stolicy Litwy, Wilna, zakończyła się renowacja kwatery wojskowej, w której spoczywa ponad 100 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach1919-1920. O odnowę kwatery od lat zabiegała lokalna polska społeczność.
Nieszpory odprawione w piątek wieczorem w kościele farnym w Trokach – pierwszej stolicy Litwy, leżącej ok. 20 km od Wilna – zapoczątkowały odpust i centralne obchody Roku Matki Boskiej Trockiej, Patronki Litwy, ogłoszonego w 300-lecie koronacji jej obrazu.
W kościele farnym w Trokach – pierwszej stolicy Litwy, leżącej około 20 km od Wilna – rozpoczął się w piątek tygodniowy odpust, który inauguruje obchody Roku Matki Boskiej Trockiej, Patronki Litwy, ogłoszonego z okazji 300-lecia koronacji jej obrazu.
Ponad 300 fotografii prezentujących losy Karaimów można oglądać na wystawie "Karaj jołłary - karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii". W środę na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się wernisaż wystawy. Przedstawione na wystawie fotografie pochodzą z lat 1864 - 1950. Pokazują życie społeczności karaimskiej w dawnych osiedlach na Litwie oraz powojenne losy na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście.
"Bogarodzica, Karaimi, Tyszkiewiczowie i jachty. Wyprawa do Trok". 58 spotkanie z cyklu "Opowieści z Kresów" Tomasz Kuba Kozłowski poświęci dawnej stolicy województwa trockiego. Opowieść o leżących niecałe 30 kilometrów od Wilna Trokach, dawnej warowni Wielkich Książąt Litewskich, jednym z najważniejszych skupisk polskich Karaimów, siedzibach Tyszkiewiczów i modnym ośrodku sportów żeglarskich jak zawsze ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. (DSH)
2011-05-22 (PAP) - Najstarsza fotografia polskich Karaimów z 1864 r., portrety ich wspólnot z Wilna, Łucka i Troków oraz zdjęcia grup karaimskich przesiedleńców osiadłych w Zielonce pod Warszawą w 1944 r. można będzie od wtorku m.in. zobaczyć na wystawie w Domu Spotkań z Historią.