Władze kościelne w Paryżu sprzeciwiły się w czwartek propozycji, by wstęp do katedry Notre Dame był płatny i przypomniały o zasadzie, że wstęp do kościołów we Francji jest darmowy. Za wprowadzeniem opłat opowiedziało się wcześniej ministerstwo kultury.
Zmieniliśmy pierwotny projekt odbudowy wnętrz katedry Notre-Dame w Paryżu; wszystkie uratowane z pożaru elementy znajdą swoje miejsce w katedrze: obrazy, rzeźby i polska kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – mówi PAP rektor świątyni ks. Olivier Ribedeau Dumas.
Minęły cztery lata od pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 r. Prace rekonstruktorskie idą pełną parą, a katedra ma zostać ponownie otwarta w grudniu 2024 r.
Rekonstrukcja katedry Notre-Dame w Paryżu zostanie ukończona w terminie – zapewnia w piątek prezydent Emmanuel Macron, który wraz z małżonką Brigitte i minister kultury Rimą Abdul-Malak odwiedził katedrę i spotkał się z rekonstruktorami.
340 tys. osób ze 150 krajów zebrało 846 mln euro na odbudowę katedry Notre-Dame. Jednak dotrzymanie terminu, w jakim ma zostać odbudowana, będzie trudne – ocenia Jean-Louis Georgelin, specjalny przedstawiciel rządu Francji ds. nadzoru nad restauracją świątyni, cytowany przez BFMTV.
Katedrę Notre-Dame można będzie zwiedzać w wirtualnej rzeczywistości w Espace Grande Arche w dzielnicy biurowej La Defense w aglomeracji Paryża. Wirtualna wycieczka po świątyni zmieniającej się na przestrzeni wieków zatytułowana jest „Eternelle Notre-Dame” (Wieczna Notre-Dame).
Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu, częściowo zniszczonej w pożarze w 2019 r., rozpocznie się tej zimy i wymaga „całego know-how” rzemieślników i przedsiębiorstw – podaje w piątek instytucja publiczna odpowiedzialna za odbudowę świątyni, wzywając chętnych do zgłaszania się do odbudowy kościoła.
Prezydent Emmanuel Macron obiecał otwarcie katedry Notre Dame w 2024 r., ale to nie oznacza zakończenia wszystkich prac restauracyjnych, których finał trudno przewidzieć. Studia i plany odbudowy nie zostały zakończone – mówi PAP biskup Denis Jean-Marie Jachiet.
W zniszczonej pożarem katedrze Notre-Dame w Paryżu w poniedziałek zaczęto demontować zabytkowe organy główne. Demontaż, renowacja i ponowny montaż tego największego instrumentu muzycznego we Francji ma potrwać prawie cztery lata, organy mają być gotowe w 5. rocznicę pożaru.