W czwartek prezydent RP Andrzej Duda wręczył akt powołania na stanowisko członka Kapituły Orderu Odrodzenia Polski prof. Andrzejowi Chwalbie – poinformowano w czwartek na stronie Prezydenta RP.
Wisła miała decydujący wpływ na polskie losy. Była również źródłem nadziei oraz strażniczką polskości – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba, autor książki „Wisła. Biografia rzeki”. Tytuł niebawem trafia do rąk czytelników.
Opowieść o życiu chłopów na ziemiach polskich ograniczona ramami podporządkowania, przemocy i niedostatku musi zaowocować obrazem mocno ograniczonym, nieprawdziwym. Wyszliśmy poza te ramy – podkreślają prof. Andrzej Chwalba oraz red. Wojciech Harpula. Jak zastrzegli, „owszem, „+ludzie prości+ cierpieli wszelakie +nędze+”. „Ale wiemy, że nie wszyscy, nie wszędzie i nie zawsze” – dodają.
Życie pańsko-chłopskie było skomplikowane, złożone. Prawie przez cały XIX w. historia szlachecka i ludowa Polski były nie tylko alternatywne, ale konkurencyjne, a nawet wrogie – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba, współautor – obok Wojciecha Harpuli – książki „Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza?”. Tytuł trafi do księgarń 26 października.
Po upadku powstania krakowskiego w 1846 r., kiedy to Austriacy włączyli wolne do tej pory miasto do swojego państwa, wojskowi stratedzy z Wiednia od razu zaczęli się zastanawiać, jak wykorzystać do swoich celów fakt, iż podwawelski gród leży na granicy trzech zaborów. Założyli, że stworzenie tutaj fortyfikacji ułatwiałoby im obronę przed atakami armii rosyjskiej i pruskiej. Dlatego rozpoczęli ich budowę na terenie Krakowa i Podgórza, a także okolicznych wiosek.
W sierpniu 1920 r. na Bitwie Warszawskiej skupiła się nasza nadzieja wzięcia udziału w tworzeniu Wielkiej Historii. Wraz z tą bitwą nadszedł w końcu wymodlony moment i wyczekiwane od ponad dwóch stuleci zwycięstwo – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba.
Polska kultura literacka, kultura wysoka była romantyczna, oparta na etosie rycerskim. Z kolei na Ślązakach etos rycerski nie robił wrażenia, ponieważ istotą ich etosu była ciężka praca, schludne i czyste mieszkanie, a także miłość do Boga. Z tego też m.in. powodu droga polskojęzycznych Ślązaków do Polski była naprawdę skomplikowana i długa – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba.
Twierdza w mieście była dla Krakowa trudnym sąsiedztwem. Dla krakowian decyzja cesarza Franciszka Józefa I o jej budowie była zaskoczeniem – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba, autor właśnie ukazującej się książki „Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy. 1850–1914”.