Muzeum Etnograficzne w Krakowie zdigitalizuje swoje najcenniejsze i najstarsze muzealia oraz archiwalia związane z dziedzictwem kulturowym Małopolski - pozyskało na ten cel dotację z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027.
Adam Chętnik - etnograf, badacz Kurpiowszczyzny i założyciel Muzeum Kurpiowskiego w Nowogrodzie - będzie patronem 2025 roku w województwie podlaskim. W przyszłym roku przypada 140. rocznica urodzin "wielkiego Polaka i Kurpia" - jak określa Chętnika fundacja jego imienia.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowuje się do przeprowadzki na okres remontu, który ma kosztować ponad 102 mln zł. To drugi etap modernizacji placówki - w pierwszym za ponad 30 mln zł przebudowano budynki gospodarcze i dziedziniec, teraz czas na dwa zabytkowe gmachy od frontu.
Wypchnął antropologów z gabinetów i bibliotek w teren. Przekonał ich, aby w badaniach porzucili stereotypy. Stworzył styl pracy terenowej, który polega na „obserwacji uczestniczącej”. 7 kwietnia 1884 r. urodził się antropolog Bronisław Malinowski.
Wielkanoc była czasem, kiedy szukano dobrych stron życia i znajdowano je w rytuałach i wspólnocie. Święto wymaga oddania emocjonalnego, a to właśnie z niego pochodzą zaufanie, nadzieja i odwaga - powiedział PAP dr Damian Kasprzyk z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Na Kaszubach w Wielki Piątek - tzw. Płaczëbóg obowiązywał bardzo ścisły post, a miejscami kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się, smagania domowników rózgą agrestu lub jałowca - przypomniał kaszubskie zwyczaje w rozmowie z PAP Bartosz Stachowiak z Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.
„Rzeczy przysposobione” to tytuł wystawy poświęconej doświadczeniom powojennych mieszkańców Wrocławia i Szczecina, którą od soboty będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.