Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie uruchomił nową trasę zwiedzania. Można na niej usłyszeć pieśni ludowe zarejestrowane w XX w. przez wybitnego etnografa prof. Adolfa Dygacza oraz jego zespół.
Trasa „Etno brzmienia” składa się z 18 stacji i 22 pieśni ludowych. Wśród nich 20 to nagrania ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza.
„Każda stacja składa się z lektorskiego komentarza oraz pieśni. To krótkie historie, które pokazują całe spektrum życia na wsi – od zalotów przez małżeństwo, rodzicielstwo i dzieciństwo, po pracę przy żniwach oraz inne zawody, które na wsi były wykonywane. Choć mowa o wsi, to mieszkali tam chociażby górnicy” – wyjaśniła PAP Anna Anzorge-Potrzebowska z Górnośląskiego Parku Etnograficznego.
Podkreśliła, że prof. Adolf Dygacz oraz jego etnograficzny zespół rejestrował na magnetofonach szpulowych „autentyczne pieśni, które były elementem codzienności i żywej tradycji” przede wszystkim z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Nową trasą w górnośląskim skansenie można podążać przy użyciu audioprzewodnika. Nagrania pieśni oraz opisy poszczególnych stacji mają zostać udostępnione online. Treści przygotowano także w formie ułatwiającej przyswajanie tekstu osobom, którym sprawia to problem (easy to read).
Razem z nową trasą zwiedzania przygotowano książeczkę dla dzieci „Patrzcie, dzieci, kruszec leci…”. Zamieszczono w niej pieśni górników, hutników i kowali oraz zabawy powiązane z ich treścią. To również zbiór materiałów dla nauczyciel chcących prowadzić edukację regionalną.
Prof. Adolf Dygacz jako etnograf przez kilkadziesiąt lat rejestrował przede wszystkim pieśni ludowe i robotnicze na Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu Dąbrowskim. Dzięki jego pracy udało się zachować i spopularyzować regionalny folklor. Archiwum badacza rodzina przekazała do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, który przeprowadził digitalizację zbiorów.(PAP)
pato/ dki/ wus/