Maciej Biniszewski z Grodziska Mazowieckiego został w sobotę Mistrzem Ortografii Polskiej 2024, najlepiej pisząc tekst ogólnopolskiego Dyktanda. Konkurs z udziałem kilkuset osób już po raz kolejny odbywał się w Katowicach. Poza zaszczytnym tytułem laureat I miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. zł.
Kilkuset miłośników ortografii z różnych części kraju napisało w sobotę w Katowicach ogólnopolskie Dyktando. Osoba, która popełniła w nim najmniej błędów zostanie Mistrzem Ortografii Polskiej 2024. Wyniki będą ogłoszone po południu.
Aktor Piotr Polk, dziennikarz Jakub Porada i rysownik Henryk Sawka otrzymali tytuły Mistrza Mowy Polskiej 2024. Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury. Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.
W sobotę w Kielcach poznamy Mistrza Mowy Polskiej. Nominowanych do tego tytułu zostało dziesięć osób, m.in. aktorka Ewa Kasprzyk, reżyser Krzysztof Jasiński i rysownik Henryk Sawka. Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.
Polszczyzna Melchiora Wańkowicza ma smak i zmysłową urodę. Wino jest dostałe, mocne wonne, rzetelnie człowiecze – pisano o języku pisarza - autora „Szczenięcych lat”, „Ziela na kraterze”’ „Bitwy o Monte Cassino” i kilkudziesięciu innych dzieł - którego Sejm ustanowił patronem 2024 roku.
W swojej działalności naukowej i edukacyjnej zawsze kierował się Pan Profesor głęboką troską o polszczyznę, która stanowi fundament naszej wspólnoty i najcenniejsze dziedzictwo narodowe – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 75. urodzin prof. Jerzego Bralczyka.
W ramach programu dotacyjnego „Ojczysty – dodaj do ulubionych” do 29 beneficjentów z całej Polski trafi w sumie milion złotych na popularyzację polszczyzny – podaje w piątek Narodowe Centrum Kultury.
„Klimat” został wybrany Słowem Roku 2019 w konkursie Słowa na Czasie, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach uplasowały się „LGBT” i „feminatyw”. Natomiast w plebiscycie internautów wygrał skrótowiec „LGBT”.
„Breksitować” oznacza opóźniać swoje wyjście, „randomowy” to przypadkowy - to słowa, które wchodzą do polszczyzny - mówił w poniedziałek prof. Jerzy Bralczyk. Dodał, że podoba mu się nowe znaczenie słowa „dzban”. Gdyby ktoś mnie tak nazwał obruszyłbym się, ale tylko troszkę - zadeklarował.