Blisko sto zespołów folklorystycznych - polskich i zagranicznych z czterech kontynentów, wystąpi podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbędzie się od 27 lipca do 4 sierpnia – podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Blisko sto zespołów prezentujących folklor, w tym kilkanaście zagranicznych, wystąpi podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Odbędzie się on od 27 lipca do 4 sierpnia – poinformowali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Zespół „Ziemia Żywiecka” z Żywca otrzymał Grand Prix 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. To jedno z głównych wydarzeń 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Nagrody zostały wręczone podczas koncertu finałowego Spotkań, w sobotę późnym wieczorem.
Dobiega końca Tydzień Kultury Beskidzkiej, jeden z największych w Europie festiwali folklorystycznych. W sobotę po południu rozpocznie się ostatnia towarzysząca mu impreza: Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach na Żywiecczyźnie. Późnym wieczorem zapłonie tam huda, czyli wielkie ognisko.
Tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą, kultura ludowa to jest sól kultury narodowej – podkreślił w czwartek szef MKiDN Piotr Gliński na konferencji zapowiadającej jedną z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie. Festiwal rozpocznie się 29 lipca.
Zespoły regionalne z kilkunastu krajów, oprócz europejskich, także z Afryki, Azji i obu Ameryk, wystąpią podczas 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej (TKB), który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia – podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Prezentacje ponad 70 polskich i kilkunastu zagranicznych zespołów odbędą się w ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, która odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia – podali w piątek organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Bułgarski zespół z Topoli otrzymał Grand Prix 31. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. To jedno z głównych wydarzeń 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W sobotę późnym wieczorem podczas koncertu finałowego Spotkań wręczone zostały nagrody.
59. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczął się w sobotę na scenach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, a także w Istebnej. Przez dziewięć dni na jednym z największych w Europie festiwali kultury ludowej wystąpi około 90 zespołów, w tym 11 z zagranicy.
Kultura ludowa to nasz skarb, to sól kultury polskiej – mówił wicepremier Piotr Gliński podczas wtorkowej konferencji prasowej organizatorów 59. festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 7 sierpnia.