Fragment framugi drzwi z unikalnym śladem po mezuzie trafił do zbiorów Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. Artur Szyndler z placówki poinformował w piątek, że przedmiot pochodzi z budynku, w którym mieszkała rodzina Fuchsów. Zostanie wyeksponowany w placówce.
Wystawa „Mezuza-Pamięć-Tożsamość” będzie jednym z wydarzeń 8. Płockich Dni Żydowskich, które od 1 do 4 września organizują tamtejsze Muzeum Żydów Mazowieckich i Muzeum Mazowieckie. W cyklu imprez zaplanowano też musical, wieczór poetycki i koncert pieśni żydowskich.
Mezuzę - czyli pojemnik z fragmentem Tory wieszany tradycyjnie na obramieniach drzwi w żydowskich domach - zainstalowano w niedzielę u wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Teraz możemy się poczuć jak w domu – powiedział rabin Schudrich. Uroczyste zainstalowanie mezuzy w gmachu muzeum na Muranowie odbyło się na pięć dni przed oficjalnym otwarciem budynku. Zaplanowano je na piątek – dzień 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Konkurs na projekt mezuzy - pojemnika z tekstem modlitwy, umieszczanego na framugach domów religijnych Żydów - ogłosiło Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Termin nadsyłania projektów upływa 15 grudnia. Zwycięska mezuza zostanie wykonana i umieszczona przy wejściu głównym muzeum.