Podczas prac archeologicznych w południowej części klasztoru w Paradyżu zostały odkryte pozostałości budynku pochodzące z drugiej połowy XIII w. Znaleziono także różne artefakty. – Odkrycie pokazuje, że o klasztorze wiemy bardzo mało i z pewnością wyglądał on inaczej – powiedział dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza.
Przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego poinformowali, że został przygotowany wniosek o wpis pocysterskiego opactwa w Henrykowie na listę pomników historii. W przyszłości otworzy to drogę do ubiegania się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W krakowskiej Mogile powstało Muzeum Historii i Duchowości Cystersów. Na wystawie – częściowo multimedialnej – można zobaczyć najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów opactwa i najstarsze księgi z klasztornej biblioteki.
Archiwum Państwowe w Poznaniu odkupiło od prywatnego kolekcjonera z Czech tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. Jak poinformowano, pieczęcie zachowane w tak dobrym stanie są wyjątkami na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim.
„Bernard z Clairvaux był jedną z tych pełnych kontrastów postaci, wokół których mnożą się nierozwikłane tajemnice. Zakorzeniony w swoim czasie, jest pozaczasowy, jednocześnie irytujący i fascynujący. Z konieczności unikatowy. Ale niezastąpiony” – wskazuje Pierre Aubé.
Replika powstałej w drugiej połowie XIII w. Księgi Henrykowskiej, wpisanej na listę UNESCO „Pamięć Świata” została udostępniona zwiedzającym Opactwo Cysterskie w Henrykowie (Dolnośląskie). W czwartek otwarto też wyremontowane średniowieczne most i śluzę należące do Opactwa.
Do końca czerwca ma się zakończyć budowa nowej palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim. Rotunda, stawiana z myślą o około 180-letniej palmie daktylowej, ma mieć 24 m wysokości. Konstrukcję wzmocniono tak, aby była w stanie oprzeć się nawet bardzo silnym wiatrom.