Spotkania z zoologiem, etologiem i ekologiem specjalizującym się w ewolucji systemów poznawczych owadów Larsem Chittką, czy antropologiem Thomasem Plummerem - badaczem hominidów oraz ich kamiennych narzędzi, przewidziano w tegorocznej edycji Copernicus Festival, który odbędzie się w maju w Krakowie pod hasłem: Maszyna.
Kosmos będzie motywem przewodnim Copernicus Festivalu 2023, który rozpocznie się we wtorek w Krakowie i potrwa do końca tygodnia. W programie popularnonaukowej imprezy są spotkania z astronomami, pokazy filmów, warsztaty z obserwacji nieba.
„Język” - to hasło tegorocznego Copernicus Festival, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Krakowie. „Język jest centralny i dla kultury, i dla nauki” - podkreślił w piątek ks. prof. Michał Heller, zapowiadając imprezę, której celem jest popularyzacja nauki i kultury.
Rola przypadków w historii - czy istnieje logika dziejów, jak wielką rolę w historii odgrywały zdarzenia nieprzewidywalne, czy historii nie piszą zwycięzcy, tylko przypadki? - to temat spotkania z udziałem prof. Normana Daviesa w ramach kolejnej edycji „Wielkich Pytań w Krakowie”. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia, o godz. 18:00, na Wydziale Prawa i Administracji UJ (ul. Krupnicza 33a).
Fenomenowi geniuszu poświęcony będzie Copernicus Festival, jaki odbędzie się w Krakowie w dniach 18 – 23 maja. O tym, czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy osobowości i pracy; jak powstają arcydzieła i przełomowe odkrycia – zastanawiać się będą uczestnicy festiwalu.