Pisarz przynależy do języka, w którym pisze, to język określa pisarstwo. Kiedy piszę po francusku, to jestem pisarzem francuskim, a kiedy po rumuńsku, wtedy jestem pisarzem rumuńskim - mówi PAP pisarz i reżyser teatralny Virgil Tănase. Niedawno w Polsce ukazała się jego biografia Alberta Camusa.
Myślenie to była jego domena, miał dar snucia opowieści, świetną pamięć, robił mało notatek, ale dużo skreślał – mówi o nobliście Henryku Sienkiewiczu badaczka jego twórczości dr hab. Agnieszka Kuniczuk, filolog polska, literaturoznawczyni.
Którędy spacerował Mrożek i dlaczego łazienka Oscara Wilde'a przypomina teatr? Jak wyglądał dom na Sadowej, gdzie zamieszkał Woland ze swoją świtą? Książka Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy” odkrywa przed czytelnikami niejedną tajemnicę.
„Z wielkim smutkiem muszę podzielić się wiadomością, że David Cornwell, znany światu jako John le Carré, zmarł po krótkiej chorobie - nie związanej z COVID-19- w Kornwalii, w sobotę wieczorem 12 grudnia 2020 r.” - napisał w sieci jego agent literacki Jonny Geller
Tołstoj, Tolkien, Joyce, Gombrowicz, Herbert, Roth to tylko niektórzy wybitni pisarze, których ominęła literacka Nagroda Nobla, zaś wiele wyborów członków Szwedzkiej Akademii po latach oceniane jest jako pomyłki. W czwartek poznamy nazwisko tegorocznego laureata nagrody.
Popularyzowanie dobrych praktyk pomiędzy pisarzami a wydawcami, zapewnienie pisarzom systemu ubezpieczeń, działania na rzecz zwiększenia kwot na zakupy nowości do bibliotek – to cele nowego stowarzyszenia pisarzy Unia Literacka, do którego należy m.in. Olga Tokarczuk.
Marek Hłasko, jeden z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy, autor m.in. „Pięknych dwudziestoletnich”, „Nawróconego w Jaffie” i „Sowy, córki piekarza”, skończyłby w poniedziałek 85 lat. Pisarz urodził się urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie.
Samorząd Katowic chce, by stolica Górnego Śląska dołączyła do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN - organizacji miast i regionów, oferujących schronienie i możliwość tworzenia pisarzom i artystom prześladowanym ze względu na swoją twórczość.
Literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego wystąpili w obronie grupy polskich pisarzy, takich jak Bruno Jasieński czy Wilhelm Szewczyk, których nazwiska znalazły się na liście Instytutu Pamięci Narodowej i w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej mają zniknąć z przestrzeni publicznej.
Przedmioty zgromadzone na wystawie "Rzeczy warszawskie" stały się inspiracją dla autorów książki "20 rzeczy o Warszawie", w której staja się pretekstem do opowiadania o historii miasta. Wśród autorów są m.in. Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Maciej Sieńczyk.