16 kwietnia 1952 r. władze komunistyczne wydały wyrok śmierci na gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Komuniści poprzez pokazowy proces chcieli propagandowo wykorzystać legendę „Nila”. Działanie to miało zastraszyć również całe społeczeństwo. Miało to pokazać „przyszłość” tym, którzy będą stawiać opór władzy komunistycznej - mówi Piotr Makuła, kustosz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Po gen. Fieldorfie „Nilu“ - z uwagi na jego konspiracyjną działalność - nie zachowało się wiele pamiątek; przetrwały dokumenty związane z procesem generała, zdjęcia z okresu międzywojennego czy ręcznie zrobione szachy - powiedział PAP Piotr Makuła, kustosz Muzeum AK w Krakowie.
Odnaleziono miejsce ukrycia szubienicy, na której powieszony został gen. August Fieldorf "Nil"- poinformował dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Na ślad ukrycia naprowadził film z wypowiedzią Władysława Bartoszewskiego, który był więźniem na Rakowieckiej w okresie stalinowskim.
IPN rozpoczął kolejny etap poszukiwań ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Prace potrwają ok. trzech tygodni. Będzie to przedostatni etap poszukiwań m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i rtm. Witolda Pileckiego.
Trzy stypendia im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" o wartości 24 tys. zł każde ufundował wrocławski magistrat. Otrzymywali je autorzy projektów, które mają popularyzować działalność Żołnierzy Wyklętych i niepodległościowego podziemia.
Wrocławski magistrat ufundował stypendium naukowe im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Stypendium będą otrzymywać młodzi naukowcy, którzy przedstawią projekt na pracę naukową lub popularyzatorską dot. okresu II wojny światowej i działalności „żołnierzy wyklętych”.
Zdjęcia i pamiątki z okresu, gdy August Emil Fieldorf – późniejszy generał i dowódca Kedywu - służył w Legionach Polskich są prezentowane na wystawie otwartej w niedzielę w Muzeum AK. Po raz pierwszy pokazywane są m.in. fotografie z archiwum Marii Fieldorf i Leszka Zachuty.
Szczątki 117 osób wydobyto podczas pierwszego etapu ekshumacji ofiar terroru komunistycznego prowadzonych na warszawskich Powązkach przez IPN, ROPWiM i MS. Szczątki są obecnie identyfikowane. Kolejny etap ekshumacji zaplanowano na marzec 2013 r.