14 października 2019 roku zmarł Bohdan Butenko, grafik, ilustrator; twórca scenografii - m.in. „Kabaretu Starszych Panów”; autor filmów, plakatów, komiksów, rysunków satyrycznych; zwany często „architektem książki”. Sam niekiedy przedstawiał się jako „uczeń Jana Matejki”.
Ilustracje Hanny Czajkowskiej do książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren zostaną zaprezentowane w sobotę w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wystawa „Nie tylko Bullerbyn” potrwa do 17 marca.
Ilustratorki Ala Biedrzycka i Marianna Sztyma zaprezentują prace na Bologna Children's Book Fair. „Illustrators Exhibition” to jedna z najbardziej prestiżowych wystaw na świecie – o możliwość prezentacji prac ubiegało się 3 tys. 873 artystów z 92 krajów – podał na Twitterze Instytut Książki (IK)
Świetne wieści z Francji. Polska ilustratorka Joanna Concejo została laureatką prestiżowej nagrody ilustratorskiej Grand Prix de l'illustration jeunesse 2021. Artystkę uhonorowano za ilustracje do książki „Sénégal” Artura Skriabina – poinformowano na Twitterze Instytutu Książki (IK).
Instytut Książki zachęca do wysyłania zgłoszeń do międzynarodowego konkursu ilustracji książkowych Ananas, towarzyszącego Targom Książki w Pekinie. Termin mija 1 czerwca – podaje IK w piątek na Twitterze.
Instalacje i zagadki, pozwalające dzieciom zanurzyć się w bajkowym świecie, stworzonym przez jednego z najbardziej znanych polskich ilustratorów Jana Marcina Szancera, składają się na wystawę, którą od środy oglądać można w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.
Jan Marcin Szancer, wybitny polski artysta ilustrator żydowskiego pochodzenia, będzie bohaterem wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Jej otwarcie zaplanowano w lipcu. Na platformie „Polak potrafi” ruszyła właśnie zbiórka pieniędzy na organizację ekspozycji.
Ponad 250 prac jednego z najsłynniejszych artystów XX w. Salvadora Dalego, ilustrujących „Boską Komedię” Dantego, będzie można oglądać od 26 kwietnia w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (Śląskie). To prace z prywatnej kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri.
A – jak Arcyksiążę Ferdynand, C – jak Cud nad Wisłą, L – jak Legiony, K – jak Kasztanka, P – jak Paderewski, Piłsudski… - każda litera alfabetu przypisana postaci, wydarzeniu, sprawie. Do tego przepiękne ilustracje nawiązujące do wielkich polskich tradycji ilustratorskich. Rok 2018 obfituje w dziesiątki książek związanych z rocznicą odzyskania Niepodległości, ale takich wydawnictw jak przeznaczony dla najmłodszych „Alfabet” nigdy nie ma za wiele.