Szkoła Filmowa w Łodzi po raz kolejny znalazła się na publikowanej co roku przez „The Hollywood Reporter” liście 15 najlepszych uczelni filmowych świata. Autorzy rankingu umieścili łódzką „Filmówkę” obok tak znanych uczelni jak francuska La Femis, czeska FAMU czy chińska Beijing Film Academy.
75 lat temu, 8 marca 1948 r., utworzono Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Obecnie to już Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jest jedną z najstarszych szkół filmowych na świecie, jej absolwenci przez lata zdobywali najbardziej prestiżowe nagrody z Oscarami na czele.
„Kanał” opowiada o doświadczeniu strasznej klęski, upokorzeniu. Wajdzie udało się stworzyć ikoniczny film pokazujący sytuację tragiczną – mówi PAP krytyk i historyk filmu prof. Tadeusz Lubelski. 65 lat temu, 20 kwietnia 1957 r., odbyła się premiera jednego z najważniejszych dzieł polskiej szkoły filmowej.
100 lat temu, 19 stycznia 1922 r., urodził się Jerzy Kawalerowicz. „Kino było dla mnie wszystkim” – mówił pod koniec życia. Był jednym z najważniejszych reżyserów filmowych, współtwórcą nurtu zwanego Polską Szkołą Filmową.
1 lipca 1921 r. urodził się w Zakręcie (Mazowieckie) Jerzy Stefan Stawiński, pisarz, scenarzysta Polskiej Szkoły Filmowej („Kanał”, „Eroica”, „Zezowate szczęście”); twórca, który uważał film za „gorsze dziecko literatury, o gorszych manierach i z tupetem”, a siebie samego za „antyromantyka”.
To był przełom, gdy Andrzej Wajda w "Kanale" pokazał, że można kłócić się o sens powstania i jednocześnie oddać honor tym, którzy walczyli; dzisiaj tego brakuje, mamy skrajne postawy, bez empatii dla żadnej ze stron - mówi PAP dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz w przeddzień urodzin reżysera.
Patrząc na Wajdę jako na twórcę kina narodowego należy jednocześnie stwierdzić, że jego filmy były budowane wokół uniwersalnych symboli. Mówił o Polsce uniwersalnym językiem – powiedział PAP filmoznawca dr Łukasz Jasina. To Polska inspirowała jego twórczość - dodaje.
"Symbolem światowego kina" i "powszechnie uznanym mistrzem" nazywają w poniedziałek francuskie media polskiego reżysera Andrzeja Wajdę, szeroko informując o śmierci twórcy "Człowieka z Żelaza" i zrealizowanego we Francji "Dantona".