Leszek Długosz – artysta Piwnicy pod Baranami, a także autor kilkunastu tomików poezji i dziesięciu płyt z muzyką, publicysta i felietonista – obchodzi 80. urodziny. Z tej okazji 22 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się jubileuszowy koncert.
Archiwalne zdjęcia, wycinki z prasy oraz wywiady i teksty o tym, jak wyglądało życie Polaków sto lat temu, można znaleźć w blogu Polacy1920.pl. Choć powstał on z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, wydarzenia wojenne to tylko pretekst do opowieści o codzienności naszych przodków.
Uruchomiony w ub. roku projekt „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie” zaczyna przynosić efekty – twierdzą jego organizatorzy. Materiały prostujące kłamstwa o „polskich obozach” trafiły do mediów, polityków i instytucji w Polsce i na świecie.
Mówienie o obozach koncentracyjnych, że były polskie, obraża nas i cały naród. Trzeba prostować kłamstwa – apelują byli więźniowie, bohaterowie projektu „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”. Inicjatywę realizuje Instytut Łukasiewicza. Partnerem projektu jest m.in. z Muzeum Historii Polski. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Andrzej Duda.