Mówienie o obozach koncentracyjnych, że były polskie, obraża nas i cały naród. Trzeba prostować kłamstwa – apelują byli więźniowie, bohaterowie projektu „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”. Inicjatywę realizuje Instytut Łukasiewicza. Partnerem projektu jest m.in. z Muzeum Historii Polski. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
W ramach projektu uruchomiona została strona internetowa www.jakbylonaprawde.pl. Serwis jest dostępny w trzech wersjach językowych – także po angielsku: www.whatwasthetruth.eu i niemiecku: www.wiewareswirklich.eu.
Bohaterami projektu są byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen i Ravensbrück. Strona zawiera również bogato ilustrowane artykuły ukazujące historię II wojny światowej z polskiej perspektywy oraz rozmowy z ekspertami.
Inicjatywa „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie” jest odpowiedzią na wciąż pojawiające się w zagranicznych mediach określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Tylko w latach 2008-2014 Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponad 600 razy interweniowało przeciwko takim sformułowaniom. Pojawiło się ono w mediach aż w 35 krajach.
15 listopada w Sejmie RP odbędzie się konferencja poświęcona zwalczaniu kłamstwa o „polskich obozach koncentracyjnych”. W wydarzeniu wezmą udział m.in. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej Szymon Szynkowski vel Sęk, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP i historycy.
Instytut Łukasiewicza przygotuje również pakiet materiałów elektronicznych, który w listopadzie zostanie rozesłany do 300 redakcji w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Organizatorzy wydadzą publikację w trzech językach, która trafi m.in. do miejsc pamięci, muzeów i instytucji zajmujących się upowszechnianiem historii Polski.
Partnerami projektu „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie” są Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne, Ośrodek Karta oraz Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna.
Materiały zostały przygotowane przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Źródło: Instytut Łukasiewicza