W publicznym demaskowaniu polskiej odmiany dyktatury stalinowskiej główną rolę odegrał Józef Światło, zastępca dyrektora słynnego X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, oraz Nikita Siergiejewicz Chruszczow – pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.
Na Węgrzech jest pokolenie, które swoją godność i poczucie wspólnoty narodowej odzyskało w Polsce – mówił dr István Kovács, autor książki „Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem. Piłsudski – Katyń – Solidarność” podczas jej premiery w Muzeum Historii Polski. „Książka jest ważnym przewodnikiem do historii Polski” – podkreślał dyrektor MHP Robert Kostro.
Korzenie współpracy i kontaktów obu narodów sięgają średniowiecza; świadome budowanie kontaktów rozpoczęło się już wówczas – mówi PAP węgierski historyk dr István Kovács, autor książki „Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem. Piłsudski – Katyń – Solidarność”.
Polska elita była znacznie lepiej przygotowana do uzyskania niepodległości niż Węgrzy. Węgierskie elity były do tego momentu zupełnie niegotowe. Stąd wynikała bezradność w listopadzie 1918 r. – mówi PAP dr István Kovács, autor książki „Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem. Piłsudski – Katyń – Solidarność”.
22 maja o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się spotkanie z Istvánem Kovácsem, autorem książki Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem. Piłsudski – Katyń – Solidarność. Spotkanie poprowadzą wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Już w okresie międzywojennym na Węgrzech działali pisarze, myśliciele i politycy, którzy uznali naszych sąsiadów za „mlecznych braci”, z którymi musimy się pogodzić” – powiedział PAP węgierski historyk dr István Kovács.
Historia PRL jest jedną z trzech osi narracji książki Istvána Kovácsa "Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem. Piłsudski – Katyń – Solidarność". W niej na pierwszy plan wybija się rok 1956, gdy oba narody połączyło to samo doświadczanie wyzwalania się z najbardziej opresyjnej formy komunizmu oraz wielki fenomen Solidarności.