W tym roku mija 165. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Za pośrednictwem czternastoletniej Bernadetty Soubirous Maryja prosiła o modlitwę za grzeszników, wzywała do pokuty oraz chciała, aby wybudowano na miejscu objawień kaplicę. Obecnie stoi tam sanktuarium gromadzące rokrocznie miliony pielgrzymów z całego świata.
Medjugorie to dziś przede wszystkim miejsce nawrócenia tysięcy ludzi z całego świata - powiedział PAP rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorie, pallotyn ks. Artur Stępień. Rocznie przyjeżdża tu od 3 mln do 3,5 mln pielgrzymów, którzy korzystają ze spowiedzi.
145 lat temu w Gietrzwałdzie Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom – Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Maryja przemówiła do nich po polsku i poleciła odmawianie modlitwy różańcowej. Objawienia w Gietrzwałdzie zostały jako jedyne w Polsce uznane przez Kościół katolicki.
W czwartek wieczorem w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się uroczystości 105. rocznicy objawień maryjnych. W nabożeństwie, w którym wierni modlą się o pokój na Ukrainie, uczestniczy kilkanaście tysięcy pielgrzymów, w tym Polacy.
W piątek przypada 105. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.
Żyjemy w społeczeństwie ludzi coraz lepiej wykształconych, którzy jednocześnie dopuszczają się wielu nieetycznych zachowań – dotyczy to także nas chrześcijan – powiedział w niedzielę bp Andrzej Jeż podczas uroczystości 144. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.
W 2017 roku, w którym Gietrzwałd obchodził jubileusz 140. rocznicy objawień maryjnych, tamtejsze sanktuarium odwiedziło ok. 600 tysięcy pielgrzymów. Wierni przez cały rok odwiedzali licznie to wyjątkowe miejsce na Warmii- podała Kuria Archidiecezji Warmińskiej.
O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.
W Gietrzwałdzie - małej warmińskiej wiosce - 140 lat temu dwie dziewczynki, Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska, mówiły, że widziały objawienia Matki Bożej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii.
Główne uroczystości 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbędą się w niedzielę w Gietrzwałdzie. Organizatorzy spodziewają się, że we mszy głównej uczestniczyć będzie ok. 100 tys. pielgrzymów.