Będzie można usiąść za sterami symulatora lotów, zobaczyć co się kryje za drzwiami uczelnianych laboratoriów, nie zabraknie również wybuchowych pokazów chemicznych i fizycznych. To tylko część atrakcji ósmej edycji Nocnych Spotkań z Nauką, które odbędą się w piątek na Politechnice Rzeszowskiej.
Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski odebrał doktorat honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. To wybitny, światowej sławy naukowiec, specjalizujący się w dziedzinie chemii polimerów. W ostatnich latach jest wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
W wieku 90 lat zmarł wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej, senator RP I kadencji prof. Bolesław Fleszar – poinformował w piątek rzecznik prasowy uczelni Damian Gębarowski.
Wybitni uczniowie szkół ponadpodstawowych z woj. podkarpackiego mogą wziąć udział w konkursie finansowanym przez resort nauki „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” na miniprojekty badawcze, organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską. Termin zgłoszenia prac w I etapie upływa 28 lutego.
Mural przedstawiający Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego w Europie, odsłonięto w czwartek na jednym z budynków Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Uczelnia od 1974 roku nosi imię tego wynalazcy.
Pracownia Newton Room, w której dzieci i młodzież poprzez eksperymenty mogą zdobywać wiedzę z przedmiotów ścisłych w ramach edukacji STEM, została otwarta we wtorek na Politechnice Rzeszowskiej. Pracownia będzie działać czasowo – przez trzy tygodnie.
Ks. prof. Michał Heller kosmolog, filozof i teolog, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej jako wyraz „najwyższego uznania” dla jego wkładu „w rozwój i popularyzację nauki na świecie oraz skuteczne budowanie pomostów między nauką a duchowością”.
Politechnika Rzeszowska otrzymała prawie 12 mln zł na realizację projektu „Regionalne Centrum Doskonałości”, obejmującego informatykę techniczną i telekomunikację oraz automatykę, elektrotechnikę i elektronikę.