Papież Franciszek przypomniał w czwartek o zaangażowaniu Kościoła katolickiego w zwalczanie wszelkich form antysemityzmu. Zapewnienie to znalazło się w jego przemówieniu do przybyłej do Watykanu delegacji Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych.
Polska nieustannie przeciwstawia się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu – powiedział na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński. Wskazał, że edukacja i podnoszenie świadomości na temat Holokaustu to kluczowe priorytety naszego kraju.
Rozwiązania kwestii antysemityzmu proponowane na Forum Pamięci o Holokauście były naiwne i oparte na przeświadczeniu, że więcej liberalizmu rozwiąże ten problem. Według statystyk więcej incydentów antysemickich zdarza się w krajach Europy Zachodniej niż w Polsce – ocenił wicepremier Piotr Gliński.
Żaden inny papież nie uczynił więcej, by uleczyć bolesne rany, a nikt w historii nie uczynił więcej, by skutecznie wyeliminować plagę antysemityzmu – podkreśla naczelny rabin Polski Michael Schudrich w wydanym w niedzielę komunikacie z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Światowy Kongres Żydów (WJC) poinformował, że jego przewodniczący Ronald Lauder z uznaniem wyraził się w piątek o „jednoznacznym potępieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę antysemickiego pisma +Tylko Polska+, które zamieściło ostatnio obelżywy artykuł pt. +Jak rozpoznać Żyda+”.
Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w czwartek jednogłośnie rezolucje koalicji i opozycji w sprawie inicjatyw mających na celu walkę z antysemityzmem. Projekty uchwał zgłoszono w roku 80-lecia ustaw rasowych wprowadzonych przez reżim Benito Mussoliniego.
Papież Franciszek wezwał w poniedziałek podczas spotkania z uczestnikami konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem do zwalczania "wirusa obojętności" i do odpowiedzialności. "Być odpowiedzialnym to znaczy być w stanie zareagować" - mówił.