Nowe organy z niemal 3,5 tysiącami piszczałek oraz dysponujące 49 głosami zabrzmią po raz pierwszy w sali koncertowej Akademii Muzycznej 22 kwietnia podczas inauguracji Tygodnia Organów.
Instrument i prospekt organowy oraz trzy rzeźby ogrodowe z zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim trafiły do konserwacji. „Na koncerty organowe do kaplicy zamkowej zapraszamy w 2024 roku” – mówi kierownik lidzbarskiego muzeum Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
W najbliższy piątek z okazji święta Trzech Króli zaplanowano koncert kolęd w bazylice św. Elżbiety. Na zrekonstruowanych organach Englera zagra Piotr Rojek, któremu towarzyszyć będą sopranistka Monika Piechaczek oraz bas-baryton Bogdan Artur Makal.
W sobotę w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu nastąpi inauguracja budowanych od dwóch lat organów piszczałkowych. Podczas dwudniowych koncertów będzie można wysłuchać ich brzmienia w pięciu odsłonach.
Po 75 latach do gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku wróciły organy zrekonstruowane na wzór instrumentu powstałego w 1761 r., zniszczonego w 1945 r. Ocalał zaś wywieziony wcześniej drewniany prospekt organów, który po konserwacji powrócił także do świątyni.
W Sankt Petersburgu zakończył się we wtorek dwudniowy festiwal współczesnej muzyki organowej Organum Novum – rosyjscy melomani wysłuchali m.in. recitalu organowego Romana Peruckiego, organisty bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.
W Katedrze na Wawelu rusza konserwacja XVIII-wiecznego prospektu organowego. Pięć figur będących jego częścią, m.in.: figury króla Dawida, św. Damazego, bpa Marcina Szyszkowskiego, zostało zdemontowanych i trafiło do pracowni konserwatorskiej. Pozostałe prace będą prowadzone w świątyni.
Bazylika Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach dysponuje od niedzieli nowymi organami. Instrument poświęcił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, podczas mszy na zakończenie V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia.
W niedzielę w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku odbędzie się uroczysta inauguracja odbudowanych świątynnych organów. Prace nad odtworzeniem powstałego w 1618 roku instrumentu prowadzone były przez ostatnich 10 lat.