Eksperci wychowania fizycznego przygotowali poradnik „Alfabet ruchowy i podstawowe umiejętności ruchowe dla dzieci w wieku 6–12 lat”. Publikacja powstała w ramach programu „WF z AWF: Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”, realizowanego przez warszawską AWF we współpracy z resortem nauki.
W tym roku od marca do kwietnia w ramach lekcji wychowania fizycznego pierwszy raz przeprowadzone zostaną obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII podstawówek i dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Uczęszczanie, zarówno na lekcje wychowania fizycznego, jak i matematyki to po prostu obowiązek – powiedział PAP szef Ministerstwa Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Dodał, że trudno nakazać ustawą, aby były one interesujące dla dzieci.
Program „WF z AWF” jest odpowiedzią na problemy z aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży – powiedział w piątek w Warszawie szef MEiN Przemysław Czarnek. Jak wynika z badań ekspertów, np. 88 proc. dzieci z klas I–III nie potrafi wykonać przewrotu w przód.
Wprowadzenie od nowego roku szkolnego obowiązkowych corocznych testów sprawnościowych na WF zakładają skierowane do konsultacji publicznych projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Odbudowa kondycji fizycznej dzieci i młodzieży jest na wagę złota – tymi słowami zwrócił się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek do nauczycieli WF uczestniczących w szkoleniach „WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły”, które oficjalnie zainaugurowano we wtorek.
Chcemy, żeby pozaszkolne zajęcia lekcyjne, zajęcia z WF-u, z kultury fizycznej, trafiały do wszystkich uczniów bez względu na płeć – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o swoją wypowiedź o otyłości wśród dzieci, a zwłaszcza wśród dziewczynek.
Sposoby poprawy kondycji fizycznej uczniów i rola, jaką w tym zakresie spełniają wyższe uczelnie - to główne tematy spotkania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z rektorami Akademii Wychowania Fizycznego. Szef MEiN zapowiedział m.in. organizację dodatkowych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.
18 sierpnia w Gdańsku zaplanowano pierwszy z serii campów „Szyjemy sport na miarę – sportowa rodzina”. „Ten unikatowy projekt łączy ręka i piłka. Skupia on trzy dyscypliny: koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną” – wyjaśnił jeden z pomysłodawców Krzysztof Ignaczak.