Zakończyła się naprawa muru oporowego na podwórzu jednej z zabytkowych kamienic w Cieszynie. Niegdyś był to fragment umocnień. Prace były niezbędne, gdyż w marcu doszło do osunięcia się jego części – podaje w piątek Katarzyna Koczwara z magistratu w Cieszynie.
Nieznany fragment muru, który prawdopodobnie jest pozostałością historycznych fortyfikacji Cieszyna, odkryto podczas prac zabezpieczających osunięty mur oporowy na podwórzu jednej z tamtejszych kamienic – podał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Jeszcze w sierpniu nowo wybrany wykonawca przystąpi do remontu zabytkowych murów obronnych w Pasłęku (woj. warmińsko-mazurskie) – zapowiada magistrat. Prace będą kosztować ponad 12 mln zł i mają zakończyć się w październiku 2022 roku.
Ma ok. 11 m szerokości i wzniesiono go z suszonych cegieł mułowych - najstarszy odkryty do tej pory mur obronny na terenie Izraela ma ok. 5300 lat. To dowód na to, że ten obszar Bliskiego Wschodu rozwijał się równie dynamicznie, co cywilizacje Egiptu czy Mezopotamii.