W parku Pałacu w Sieniawie (woj. podkarpackie) archeolodzy odkryli srebrne szkatułki i sztućce, które prawdopodobnie były częścią zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Nie wiadomo w jakich okolicznościach zostały ukryte i co jeszcze kryje ziemia. Będą dalsze badania.
Kilkunastoosobowy zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu rozpoczął inwentaryzację sreber z historycznego Funduszu Obrony Narodowej (FON). Fragmenty kolekcji trafią na poświęcone Funduszowi ekspozycje do muzeów w całym kraju.
Srebro i ołów na terenie dzisiejszego Bytomia i Tarnowskich Gór wydobywano już w IX wieku – wynika z badań prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego.
Garnek z prawie czterema kilogramami srebra znaleźli archeolodzy w Kaliszu-Dobrzecu. Srebrne tzw. placki z wczesnego średniowiecza mogły być materiałem na biżuterię lub monety - poinformował w środę PAP historyk Sławomir Miłek, współpracujący z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN.
Pochodzący z XI wieku srebrny skarb z okolic Susza trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wkrótce po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie - poinformował w poniedziałek kustosz działu archeologii olsztyńskiego muzeum, Jarosław Sobieraj.