Rządy w Berlinie i Warszawie nie będą wspólnie obchodzić 85. rocznicy niemieckiego ataku na Polskę. „Co za stracona szansa” - napisał portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung", który poświęcił tej sprawie dwa teksty.
1 września ambasador RP w RFN Dariusz Pawłoś weźmie udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę agresji Niemiec na Polskę, organizowanej w berlińskiej dzielnicy Tiergarten, przed byłą Operą Krolla obok Urzędu Kanclerskiego – poinformowała PAP rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka. Jest to lokalizacja symbolicznie ważna dla obu krajów.
Charakter międzynarodowy obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreśli ich doniosłość - uważa wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że obecność na uroczystości prezydenta USA Donalda Trumpa pomoże zwrócić uwagę na rolę Polski w historii.
Obecność prezydenta Rosji Władimira Putina na obchodach w Polsce upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej przypominałaby obywatelom Rosji, że Zachód był sojusznikiem w tej wojnie - pisze w "Nowej Gaziecie" polityk rosyjskiej opozycji Leonid Gozman.
Apel Pamięci przewidziany do odczytania podczas uroczystości na Westerplatte 1 września będzie dostosowany do charakteru wydarzenia i zapewni odpowiednią podniosłość obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej - zapewnił we wtorek resort obrony.