Bądźcie posłańcami pokoju Bożego dla swoich kolegów i koleżanek. Otoczcie troską szczególnie tych, którzy przeżywają różnorodne problemy osobiste – piszą do uczniów i nauczycieli z okazji nowego roku szkolnego członkowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Lekcja religii w szkole nie wystarcza, dlatego zostały wyznaczone kierunki w kontekście katechezy parafialnej, która ma wprowadzać to, co najważniejsze, czyli wspólnotę i liturgię – powiedział we wtorek po zakończeniu 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
W kontekście wprowadzenia obligatoryjnego wyboru między lekcjami etyki i religii Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy – napisał sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Tomasz Kopiczko.
Nauczanie religii odbywa się w wymiarze dwóch jednostek tygodniowo – podkreśla w komunikacie Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Przypomina też o respektowaniu przez organy prowadzące i dyrekcje placówek oświatowych regulacji prawnych o nauczaniu religii w szkole.
Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów - podkreśla w oświadczeniu przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk.