W kontekście wprowadzenia obligatoryjnego wyboru między lekcjami etyki i religii Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy – napisał sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Tomasz Kopiczko.
Posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego odbyło się we wtorek w Wałbrzychu – czytamy w komunikacie przesłanym w środę PAP. Głównym tematem spotkania była refleksja na temat obecnego modelu katechezy w Polsce.
"Wobec współczesnych wyzwań pojawia się konieczność wzmocnienia katechezy sakramentalnej w parafii. Przygotowanie do sakramentów jest szansą formacji religijnej względem nie tylko dzieci, młodzieży, ale też osób dorosłych" – napisał ks. Kopiczko.
Dodał, że "w kontekście szeroko podejmowanego tematu wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii, komisja wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy".
"Zaznaczono jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu, lecz jest kompetencją rządu i ministra edukacji i nauki. Efektem podjętych rozmów na ten temat jest przypomnienie i uświadomienie, że płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego" – podkreślił ks. Kopiczko.
Poinformował, że członkowie komisji podjęli także dyskusję na temat utworzenia ogólnopolskiej platformy cyfrowej dla katechetów. "Ostatnie miesiące, kiedy nauczanie odbywało się w formie zdalnej, uświadamiają potrzebę rozwoju nowych technologii w procesie nauczania szkolnego, ale też w różnych formach katechezy parafialnej" – zastrzegł.
Dodał, że posiedzenie komisji było także okazją do promocji publikacji "Działalność Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w lach 2010-2020". Publikacja zawiera między innymi najważniejsze dokumenty i postanowienia wydane przez komisję w dziesięciu ostatnich latach. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/